Διδακτική επίσκεψη μαθητών στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου

Τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες του πρώτου τμήματος της Α΄Τάξης συνοδεία του φιλολόγου καθηγητή τους και διευθυντή Ανδρέα Συκιώτη και της φιλολόγου καθηγήτριας Μαρίτας Μπαμπαλίκη πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η συμμετοχή τους σε πρόγραμμα που υλοποιεί η Εφορεία Αρχαιοτήτων Μαγνησίας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είχε ως θέμα: « Αρχαία κοσμήματα: ερωτήσεις που ζητούν απαντήσεις». Σε 80 περίπου λεπτά ξετυλίχθηκε μπροστά στα μάτια των παιδιών η ιστορία του κοσμήματος από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι τους ελληνιστικούς χρόνους μέσα από ερωτήματα που έθεταν και απαντούσαν τα ίδια τα παιδιά με τη βοήθεια του αντίστοιχου εκπαιδευτικού υλικού που τους δόθηκε. Με τον τρόπο αυτό οδηγήθηκαν στην παρατήρηση των αντίστοιχων εκθεμάτων του Μουσείου. Υπεύθυνη του προγράμματος, η οποία ξενάγησε τα παιδιά στους σχετικούς χώρους του Μουσείου, ήταν η κυρία Ευμορφία Τσαμάγκα.

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στο πρόγραμμα επιδεικνύοντας το δέοντα σεβασμό στο χώρο και ενδιαφέρον για τις νέες γνώσεις που αποκόμιζαν. Εξάλλου, επιδίωξη της επίσκεψης ήταν παράλληλα με την επιμόρφωση να δώσει ένα ερέθισμα στα παιδιά για να εντάξουν το Μουσείο στις ενασχολήσεις του ελεύθερου χρόνου.