Δελτίο Τύπου - Εκδρομή Γ? Τάξης Γυμνασίου στο Ναύπλιο

Οι μαθητές της Γ? τάξης του 8ου Γυμνασίου Βόλου πραγματοποίησαν από την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020 έως και το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2020, τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Ζήσης Γεώργιος, Καρασμάνογλου Γεωργία, Λουφοπούλου Εβελίνα και Αναστασίου Αθανάσιος. Κατά την διάρκεια της εκδρομής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε τόπους με εξαιρετικά ιστορικό και πολιτιστικό ενδιαφέρον. Στην πορεία προς την Πελοπόννησο η πρώτη στάση στο τεχνικό έργο του Ισθμού της Κορίνθου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση και ενθουσιασμό στους μαθητές . Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών, το μυθικό βασίλειο του Αγαμέμνονα με την επιβλητική Πύλη των Λεόντων και τους θολωτούς τάφους. Μοναδική εμπειρία αποτέλεσε και η περιήγηση στην παλιά πόλη του Ναυπλίου με τα γραφικά στενά δρομάκια ,τα ιστορικά κτήρια και τα δύο ενετικά κάστρα ,την Ακροναυπλία και το Παλαμήδι. Η ξενάγηση στο φρούριο του Παλαμηδίου απέκτησε ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς προηγήθηκε η ανάβαση των 999 σκαλοπατιών. Επίσης ακολούθησε επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο ,το Ασκληπιείο και το αρχαίο θέατρο στον αρχαιολογικό χώρο της Επιδαύρου ,όπου οι μαθητές μπόρεσαν να έχουν μια δυνατή αποτύπωση του κόσμου της αρχαιότητας στην τελειότερη μορφή του.
Μέσα από τις δράσεις που έλαβαν χώρα κατά την διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής οι συμμετέχοντες μαθητές πραγματοποίησαν ένα ταξίδι στο παρελθόν, το οποίο αποτέλεσε ερέθισμα για να κατανοήσουν οι μαθητές την ιστορική διαδρομή και εξέλιξη της Ελλάδας .