ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Οι περιβαλλοντικές ομάδες του σχολείου μας διακρίνονται για την αθρόα και ενθουσιώδη συμμετοχή των μαθητριών και μαθητών όλων των τάξεων σε αυτές, καθώς και για τις ποικίλες δραστηριότητές τους.

Τα τρία τελευταία χρόνια προσεγγίσαμε διαθεματικά το περιβάλλον και τον πολιτισμό της Μεσογείου μέσα από ορισμένα πανάρχαια χαρακτηριστικά γεωργικά προϊόντα της δημιουργώντας με τον τρόπο αυτό μια «τριλογία»:
2015-2016: Άμπελος και Οίνος
2016-2017: Ελιά και Ελαιόλαδο
2017-2018: Σίτος και Άρτος.
Στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών-πολιτιστικών προγραμμάτων πραγματοποιούνται κάθε χρόνο διάφορες δράσεις, έρευνες, ενημερώσεις, επισκέψεις και εκπαιδευτικές εκδρομές. Συγκεκριμένα τη σχολική χρονιά που πέρασε, επισκεφθήκαμε το Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου στον Βαρνάβα Αττικής, το νεοσύστατο Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας «Κοτσανά» στο Κολωνάκι και την έκθεση για τα Ελευσίνια Μυστήρια στο Μουσείο της Ακρόπολης.