Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, 32 μαθητές/μαθήτριες της Α΄ Τάξης του 8ου Γυμνασίου Βόλου, πραγματοποίησαν Διδακτική Επίσκεψη στο Εργοστάσιο «ΛΟΥΛΗ», στην Σούρπη του Αλμυρού. Η Επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο υλοποίησης Προγράμματος για τη Διατροφή που εκπονείται στο Σχολείο, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Γεωργία Καρασμάνογλου ΠΕ80 και συνοδό την κ. Ελένη Λιάπη ΠΕ02.

loulis1

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα ενημερωτική και εποικοδομητική επίσκεψη για όλους, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς. Έγινε ξενάγηση στους χώρους παραγωγής και τυποποίησης των προϊόντων και γνωριμία με είδη που είναι βασικά στην καθημερινή μας διατροφή.

loulis2
Ο Διευθυντής του εργοστασίου κ. Λεωνίδας Κοζανίτης και οι συνεργάτες του, που υποδέχτηκαν τους μαθητές και εκπαιδευτικούς, τους ενημέρωσαν και τους πληροφόρησαν για την Ιστορία του Ομίλου «ΛΟΥΛΗ», για τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται, τα στάδια επεξεργασίας τους καθώς και για όλα τα προϊόντα που παράγονται. Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν με όσα είδαν και έμαθαν και έφυγαν με πλούσιες και ζωηρές εντυπώσεις από την όλη διαδικασία.

loulis3

Όλοι τους αισθάνθηκαν ικανοποίηση και υπερηφάνεια που μία τέτοια επιχείρηση, με τεράστια παράδοση στο χώρο, δραστηριοποιείται στην περιοχή μας. Οι ευχαριστίες όλων προς τους υπευθύνους του εργοστασίου είναι πολλές, τόσο για την υποδοχή, την ξενάγηση αλλά και τα δώρα που προσφέρθηκαν σε όλους/όλες.loulis4

Page 1 of 5