ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 8ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ 8ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΛΟΥ

13 Ιανουαρίου 2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Πολλοί από εσάς, έχετε ήδη δυο χρόνια τα παιδιά σας στο γυμνάσιο, άλλοι έναν χρόνο και για τους υπόλοιπους, φέτος είναι η πρώτη χρονιά. Τα παιδιά ανήκουν πλέον σε μια νέα οικογένεια, αυτή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στην οποία θα διανύσουν ένα μεγάλο και σημαντικό μέρος της ζωής τους, καθώς μεγαλώνουν από τα 12, έως τα 18 τους χρόνια. Στην οικογένεια αυτή, τα παιδιά «εργάζονται» διαρκώς για την απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων που θα τους συνοδεύσουν στην υπόλοιπη ζωή τους, υπό τη διαρκή καθοδήγηση των καθηγητών τους.

Στη σχέση των παιδιών με τους καθηγητές τους, καταλυτικό ρόλο διαδραματίζει η οικογένεια, δηλαδή εμείς οι γονείς. Οι γονείς είναι αυτοί που υποστηρίζουν το εκπαιδευτικό έργο των καθηγητών, ταυτόχρονα όμως γνωρίζουν το παιδί τους και καλούνται να το καθοδηγήσουν με γνώμονα τη σχέση ζωής που έχουν με αυτό και τον μοναδικό τρόπο που το γνωρίζουν ως προσωπικότητα. Κάθε γονέας γνωρίζει και στηρίζει το παιδί του από το νηπιαγωγείο, στο δημοτικό, το γυμνάσιο, το λύκειο και την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η διαδικασία αυτή είναι συνεχής και αδιάλειπτη.

Το κυριότερο μέσο συσπείρωσης των γονέων γύρω από το σχολείο και τα παιδιά, είναι ο Σύλλογος γονέων που υπάρχει ανά σχολείο. Βασικός στόχος του Συλλόγου, είναι να υποστηρίζει το ηθοπλαστικό και εκπαιδευτικό έργο του σχολείου μέσα από ποικίλες δράσεις και παρεμβάσεις. Ταυτόχρονα όμως, ο Σύλλογος είναι σε θέση να αναδείξει τόσο τυχόν προβλήματα που μπορεί να προκύπτουν στη σχολική ζωή των παιδιών, όσο και την σκληρή και επίπονη προσπάθεια παιδιών και εκπαιδευτικών, μέσα από εκδηλώσεις εξωστρέφειας όπως παραστάσεις, συναυλίες, διαγωνισμούς, εκπαιδευτικές εκδρομές και άλλα.

Ο Σύλλογος του 8ου γυμνασίου Βόλου, διαθέτοντας μακρά περίοδο δράσης, έχει την εμπειρία και την όρεξη να συνεχίσει το έργο του, υποστηρίζοντας οικονομικά, υλικά, οργανωτικά αλλά και με οποιοδήποτε τρόπο του ζητηθεί, το έργο μαθητών και καθηγητών, διατηρώντας το γυμνάσιό μας υψηλά στην εκτίμηση της σχολικής κοινότητας του Βόλου.

Την τρέχουσα χρονική περίοδο, το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου, χρίζει επανεκλογής, λόγω αυτεπάγγελτης αποχώρησης μέρους των μελών του (αποφοίτηση μαθητών από το γυμνάσιο, μεταστέγαση κάποιων μελών κλπ). Για να είναι εφικτή η συνέχιση της παράδοσης του Συλλόγου, πρέπει όλοι να δείξουμε το ανάλογο ενδιαφέρον, προσφέροντας ένα ελάχιστο μέρος του χρόνου μας.

Προς την κατεύθυνση αυτή, ο Σύλλογος θα προβεί σε μια σειρά από ενέργειες, προκειμένου να αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον μαθητών και γονέων και να προκύψει ένα νέο Διοικητικό Συμβούλιο, που θα είναι σε θέση να οδηγήσει τον Σύλλογο στη νέα δεκαετία που μόλις ξεκίνησε.

Σε πρώτη φάση, ο Σύλλογος θα συλλέξει τις επιθυμίες των μελών του να εμπλακούν ενεργά στις δράσεις του. Χωρίς καμία δέσμευση, όποια/όποιος επιθυμεί να προσφέρει το ελάχιστο στον Σύλλογο, παρακαλείται να στείλει μήνυμα στον Σύλλογο, με έναν από τους τρόπους που υποδεικνύονται στο τέλος αυτής της επιστολής, έως την Παρασκευή 24/1/2020.

Σε δεύτερη φάση, ο Σύλλογος θα συγκαλέσει Γενική Συνέλευση, όπου το επιθυμητό θα είναι να παρευρεθούν ΟΛΟΙ οι γονείς του σχολείου. Με την ψήφιση νέου Δ.Σ., θα γίνουν και οι πρώτες κινήσεις για προγραμματισμό δράσεων για το υπόλοιπο της σχολικής χρονιάς.

Με την πεποίθηση ότι ο Σύλλογός μας θα συνεχίσει να μας ενώνει σε αυτή τη δύσκολη εποχή της απόκλισης και κόντρα στην αδιαφορία που χαρακτηρίζει μέρος της κοινωνίας μας, αναμένουμε τα μηνύματά σας, με τους παρακάτω τρόπους:

(Στα μηνύματά σας αναφέρατε Ονοματεπώνυμο, κινητό τηλέφωνο και e-mail)

Με εκτίμηση, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων