Τηλεδιάσκεψη μαθητών από Ελλάδα - Ρουμανία και Τουρκία στα πλαίσια του eTwinning και του Erasmus+

Σε σειρά τηλεδιασκέψεων μέσα από την πλατφόρμα του eTwinning θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν οι μαθητές του 8ου Γυμνασίου Βόλου.

eventΟι τηλεδιασκέψεις πραγματοποιούνται στα πλαίσια των προγραμμάτων Erasmus+ KA229 και STEM 2.0με τίτλο "Schools Coding Robots Meeting".  Στόχο έχουν οι συμμετέχοντες ομάδες μαθητών και εκπαιδευτικών να γνωριστούν, να συνομιλήσουν και να περιγράψουν τις δράσεις των σχολείων τους.

Επιπλέον κατα την διάκρεια της σχολικής χρονιάς θα προτείνουν ιδέες, θα αναπτύξουν συνεργασίες και και θα ανταλλάξουν εμπειρίες,  παραγόμενο εκπαιδευτικό υλικό και καλές πρακτικές μέσα από εργασίες και δράσεις  της διδασκαλίας STEM και με την βοήθεια των εργαλείων της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, και του Προγραμματισμού.

Η πρώτη τηλεδιάσκεψη  μεταξύ των σχολείων (https://live.etwinning.net/events/event/97244),θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 5/12/2019 στις 12.00. Οι μαθητές θα γνωριστούν μεταξύ τους και θα παρουσιάσουν διάφορα εργαλεία κατασκευές και εργασίες τους στα πλαίσια των προαναφερόμενων προγραμμάτων.

Το 8ο Γυμνάσιο Βόλου χρησιμοποιεί συστηματικά εδώ και μερικά χρόνια την πλατφόρμα eTwinning για συνεργασίες με σχολεία του εξωτερικού, εκπόνηση project και δράσεων, συμμετοχή σε ευρωπαϊκές επιμορφώσεις και σεμινάρια ενώ αρκετοί εκπαιδευτικοί του συλλόγου είναι έμπειροι κα ενεργοί eTwinners με βραβευμένα projects.