Απόκτηση κιτ Ρομποτικής από της δράση STEM 2.0 του eTwinning

Το 2018 αποτέλεσε μια σχολική χρονιά γεμάτη εκπαιδευτική ρομποτική για το σχολείο μας. Οι συμμετοχές μας σε διαγωνισμούς ρομποτικής της WRO Hellas (Πανελλήνιος Διαγωνισμός & Ολυμπιάδα), το 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής Θεσσαλονίκης, το πρόγραμμα της Εθνικής Υπηρεσίας eTwinning με την δράση "etwinning για το STEM", το Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας,  κέντρισαν τον ενδιαφέρον της πλειοψηφίας μαθητών του σχολείου μας και δημιούργησαν την ανάγκη για ακόμα περισσότερες δράσεις γύρω από την εκπαιδευτική ρομποτική και το STEM.

Έτσι με την βοήθεια της πλατφόρμας εύρεσης εταίρων για προγράμματα Erasmus+, την οποία προσφέρει η υπηρεσία του eTwinning , αναζητήσαμε σχολεία, εκπαιδευτικούς και μαθητές με κοινή επιδίωξη την υλοποίηση δράσεων σχετικά με τον προγραμματισμό υπολογιστών, την εκπαιδευτική ρομποτική και την ενσωμάτωση της μεθοδολογίας STEM στο σχολικό πρόγραμμα.
Το φθινόπωρο του 2018 εγκρίθηκε και ξεκίνησε το νέο πρόγραμμα Erasmus+ KA229 με τίτλο ?Schools Coding, Robots Meeting? με συμμετοχές εκπαιδευτικών και μαθητών από την Ελλάδα, Τουρκία και Ρουμανία.
Κοινός μας στόχος η μετατροπή των μαθητών και εκπαιδευτικών από απλούς χρήστες της τεχνολογίας και εφαρμογών σε παραγωγούς έργων τεχνολογίας, κώδικα απλών εφαρμογών, δραστηριοτήτων ανάπτυξης της υπολογιστικής σκέψης, επίλυσης αυθεντικών προβλημάτων και ενσωμάτωσης της μεθοδολογίας STEM στο σχολικό πρόγραμμα, με οδηγό την εκπαιδευτική ρομποτική.
Το 2019 το πρόγραμμα μας εντάχθηκε στην δράση STEM 2.0 του eTwinning. Το STEM 2.0 αποτελεί μια επιπλέον ευκαιρία για ανάπτυξη κοινών δραστηριοτήτων με τα συνεργαζόμενα σχολεία με οδηγό πάντα την εκπαιδευτική ρομποτική.
Μέσω του κιτ ρομποτικής που προσέφερε σε επιλεγμένα σχολεία η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν έργα ρομποτικής -STEM με την βοήθεια του μικρουπολογιστή micro:bit. Ήδη οι μαθητές ξεκίνησαν να εκπονούν έργο με ρομποτικούς βραχίονες τόσο με την χρήση του micro:bit όσο με το Lego EV3, τα οποία θα παρουσιάσουν για πρώτη φορά στο Μαθητικό φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας στον Βόλο καθώς και στο επόμενη κινητικότητα τους για το πρόγραμμα Erasmus+ , στην επίσκεψη τους στην Ρουμανία.

DSC 0024a DSC 0033a
DSC 0028a  SchoolsCodingLogo