Συμμετοχή του 8ου Γυμνασίου στον Πανελλήνιο διαγωνισμός Εκπ. Ρομποτικής Θεσσαλίας WRO 2019

Το παρών του έδωσε και φέτος το Εργαστήρι Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του 8ου Γυμνασίου Βόλου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019 της WRO Ελλάς για την περιφέρεια Θεσσαλίας. Το σχολείο μας συμμετείχε με δύο ομάδες αρχάριων, οι οποίοι ξεκίνησαν το μαγικό ταξίδι της ρομποτικής τον φετινό Σεπτέμβρη και δοκιμάστηκαν για πρώτη φορά στις διαγωνστικές πίστες των Τρικάλων.

Οι StormBots, ομάδα αγοριών της Α' τάξης και οι Galaxy Friends ομάδα κοριτσιών επίσης της Α' τάξης διαγωνίστηκαν την πιλοτική κατηγορία "Πρωτέας" με στόχο την δημιουργία ταχύτατων ρομπότ που θα διανύσουν μια διαδρομή όσο το δυνατόν περισσότερες φορές στο μικρότερο χρόνο. Έτσι οι νέοι μας μαθητές πήραν το βάπτισμα του πυρός στους διαγωνισμούς ρομποτικής ζώντας την ένταση, την αγωνία το άγχος αλλά και την χαρά την ικανοποίηση και τον ενθουσιασμό της εκπλήρωσης των στόχων τους χρησιμοποιώντας τις γνώσεις που αποκόμισαν από τα μέχρι τώρα μαθήματα. Οι μαθητές δεν επέστρεψαν με διάκριση αλλά με την ικανοποίηση της αξιοπρεπούς συμμετοχής και της μεγάλης εμπειρίας που αποκόμισαν από την διοργάνωση. Έχοντας μαζί τους πλέον την πείρα αδημονούν για νέες γνώσεις προκλήσεις και εμπειρίες στο ταξίδι που ονομάζεται εκπαιδευτική ρομποτική. Θα είμαστε μαζί τους!

IMG 8261small IMG 8304small
IMG 8308small IMG 8323small