Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στον Αγροτικό Συνεταιρισμό Ζαγοράς Πηλίου για τη χορηγία σας που αφορά τη συνδρομή συμμετοχής και του διαγωνιστικού εξοπλισμού για την μαθητική ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας.
Έτσι με τη βοήθειά σας, 10 μαθητές του σχολείου μας θα μπορέσουν να συμμετάσχουν χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση στο διεθνή διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής FIRST LEGO LEAGUE, για τον οποίο ο προκριματικός θα διεξαχθεί στα μέσα Φεβρουαρίου στο Βόλο και ο τελικός στα μέσα Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη.
Θα θέλαμε να τονίσουμε ότι το σχολείο μας καλύπτει την περιοχή της Νέας Δημητριάδας που χαρακτηρίζεται ως μια από τις φτωχές οικονομικά περιοχές του Βόλου. Η πλειοψηφία των μαθητών μας προέρχονται από οικογένειες με χαμηλό ή καθόλου εισόδημα με συνέπεια να μην έχουν τη δυνατότητα για συμμετοχή σε εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες πέραν αυτών που το σχολείο μας προσφέρει.

Η χορηγία σας δίνει την ευκαιρία να συμμετάσχουν μαθητές που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορούσαν να αντεπεξέλθουν οικονομικά για τη συνδρομή και συμμετοχή τους.
Από την πλευρά μας σας διαβεβαιώνουμε ότι με χαρά η ομάδα μας θα κάνει αναφορά στον χορηγό μας ενώ σε κάθε διαγωνισμό θα συνεχίσουν να φέρουν το σήμα του Αγροτικού Συνεταιρισμού Ζαγοράς στα ομαδικά μπλουζάκια τους από παλαιότερη χορηγία σας και μαζί με τις ιδέες και τις αξίες που αυτός αντιπροσωπεύει.

IMG 1538small

IMG 1548small

Συμμετοχή του 8ου Γυμνασίου στον Πανελλήνιο διαγωνισμός Εκπ. Ρομποτικής Θεσσαλίας WRO 2019

Το παρών του έδωσε και φέτος το Εργαστήρι Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του 8ου Γυμνασίου Βόλου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019 της WRO Ελλάς για την περιφέρεια Θεσσαλίας. Το σχολείο μας συμμετείχε με δύο ομάδες αρχάριων, οι οποίοι ξεκίνησαν το μαγικό ταξίδι της ρομποτικής τον φετινό Σεπτέμβρη και δοκιμάστηκαν για πρώτη φορά στις διαγωνστικές πίστες των Τρικάλων.

Στις 2 Φλεβάρη διεξήχθη στον Βόλο η προκριματική φάση του παγκόσμιου διαγωνισμού ρομποτικής First Lego League,  υπό την ευθύνη της ομάδας TALOS του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 100 μαθητές σε έντεκα ομάδες απ? όλη τη Θεσσαλία, ανάμεσα τους και η ομάδα "SpongeBots" του εργαστηρίου εκπαιδευτικής Ρομποτικής του 8ου Γυμνασίου Βόλου. Η ομάδα μας κατέλαβε μια από τις τέσσερις θέσεις πρόκρισης και θα συμμετάσχει στον τελικό που θα πραγματοποιηθεί στην Θεσσαλονίκη στις 16-17 Μαρτίου 2019. Τους SpongeBots αποτελούν οι:
Δεμίρης Κωνσταντίνος, Κρανάς Κωνσταντίνος, Σταυρακούδης Αρσένης, Βασίλεβα Ιωάννα, Σταματίου Γιάννης, Νικολέρης Κυριαζής, Κουσκουρίδας Στέργιος, Καραγιάννης Δημήτρης και Βογιατζιδόπουλος Γιώργος. Προπονητές: Σαμαράς Νικόλαος Πληροφορικής και Καλογήρου Αναστασία Φυσικής.

Ευχόμαστε στην ομάδα μας καλή προετοιμασία και καλή επιτυχία στον τελικό!

prizes Prokrimatikoi
Team table spongebots

Στα πλαίσια του διαγωνισμού της First Lego League με τίτλο Into Orbit οι μαθητές του 8ου Γυμνασίου Βόλου σχημάτισαν δεκαμελή ομάδα με την ονομασία "SpongeBots".  Για τους σκοπούς του διαγωνισμού επέλεξαν εντόπισαν και ερεύνησαν ένα πρόβλημα σχετικό με τα διαστημικά ταξίδια. Επέλεξαν λοιπόν το πρόβλημα των διαστημικών σκουπιδιών (Space Debris), μελέτησαν σε βάθος και ερεύνησαν τον παγκόσμιο ιστό σχετικά με το πρόβλημα και τις λύσεις του και αποφάσισαν να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι γνώσεων με σκοπό την την γνωστοποίηση του προβλήματος στην μαθητική κοινότητα και την διάχυση των αποτελεσμάτων.

Page 1 of 2